Jak rozpoznać uszkodzoną turbinę
Bardzo wielu kierowców o obecności turbosprężarki w swym pojeździe dowiaduje się dopiero w momencie jej naprawy. Niestety często kończy się to szerszym zakresem napraw, a w najgorszych wypadkach remontem jednostki napędowej. Jak uniknąć tego problemu? Warto zapoznać się z opisanymi poniżej objawami, by z odpowiednim wyprzedzeniem zainteresować się problemem:
Objawy uszkodzonej turbiny
1. Głośna praca, “gwizd” przy przyśpieszaniu
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy dźwięk wydobywający się spod maski pochodzi z turbosprężarki, ale niezależnie od tego warto skonsultować to z mechanikiem, gdyż na 100% nie jest to nic normalnego.
Jest kilka cech charakterystycznych gwizdu, piszczenia turbiny, dzięki którym można wywnioskować uszkodzenie się tej części:
– brzmi jakby tarły o siebie metalowe elementy,
– pojawia się w zakresie jej pracy (w zależności od modelu – od około 1800 obr/min w górę),
– nasila się przy obciążeniu jednostki napędowej.
Wiele osób tak naprawdę myśli, że turbosprężarka powinna gwizdać, bo wtedy pracuje. Nic bardziej mylnego, nie jest to nic normalnego i powinno się jak najszybciej dokonać naprawy.
2. Ubytki oleju silnikowego
Ponownie mamy do czynienia z cechą, która niekoniecznie musi świadczyć o uszkodzeniu się układu wirującego turbosprężarki. Dlatego gdy stwierdzimy ubywający w naszym silniku olej, warto zapukać do dobrego mechanika i skonsultować to z nim. Samodzielnie również możemy stwierdzić czy mamy problem z turbiną poprzez zweryfikowanie czy olej znajduje się tam gdzie nie powinien. Na poniższych zdjęciach prezentujemy punkty, w których pojawienie się oleju może świadczyć o uszkodzonym układzie wirującym. Turbosprężarka może puszczać olej do układu ssącego oraz wydechowego.
3. Zapach spalonego oleju / biały dym wydobywający się z rury wydechowej
Gdy za naszym samochodem ciągnie się biały/szary dym, a w samochodzie czuć zapach spalonego oleju, możemy podejrzewać, że z naszą turbosprężarką dzieje się coś niedobrego. Takiego stanu rzeczy NIE WOLNO zbagatelizować, gdyż często kończy się to tzw. “wścieknięciem” się jednostki napędowej, a w konsekwencji jej uszkodzeniem.
4. Brak mocy / czarny dym
W takim wypadku nie koniecznie musimy mieć do czynienia z uszkodzoną turbiną. Bardzo często jest to objaw złej pracy układu paliwowego. Jeżeli jednak auto straciło nagle na mocy, nie czujemy wyraźnego przyśpieszenia, nie słyszymy włączania się tej części, możemy wywnioskować, że jest ona uszkodzona.
Najczęstsze przyczyny awarii turbosprężarki
W większości przypadków powodem problemów z doładowaniem są zaniedbania użytkownika, od którego kupiliśmy auto. Najważniejszym elementem turbo jest wirnik, na którym znajdują się następujące elementy: z jednej strony turbina, która napędzana jest strumieniem spalin, z drugiej — sprężarka tłocząca powietrze do cylindrów silnika. W niektórych pojazdach wirnik może obracać się z prędkością 200 000 obrotów na minutę.
W tym czasie turbosprężarka potrafi rozgrzać się nawet do 500 stopni Celsjusza. W związku z tym musi być odpowiednio chłodzona i smarowana, za co odpowiada doprowadzany pod ciśnieniem olej. Jeśli od razu po włączeniu silnika będziemy wkręcać go na wysokie obroty, wówczas olej nie zdąży dobrze rozprowadzić się po elementach turbosprężarki, co spowoduje, że będzie pracowała na sucho, zacierając łożyska wirnika.
1. Skoksowany olej
Przyczyną takiego uszkodzenia jest bardzo często zwykłe zaniedbanie użytkownika, polegające w głównej mierze na nie zastosowaniu się do zaleceń producenta pojazdu, m.in.:
– Zbyt szybkie gaszenie silnika po dłuższej trasie, uniemożliwiające turbosprężarce wytrącenie nagromadzonej temperatury,
– Nieregularne dokonywanie wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem oleju i filtrem powietrza,
– Stosowanie oleju silnikowego o klasie lepkości i specyfikacji nie zalecanej przez producenta,
– Uzupełnienie oleju silnikowego, gdy ten osiągnie zbyt niski stan.
2. Zabrudzenie oleju
Ten typ uszkodzeń powstaje bardzo często w wyniku nie przestrzegania zaleceń dotyczących wymiany oleju silnikowego wraz z filtrem co prowadzi do tworzenia się zabrudzenia, które uszkadza bieżnie wałka oraz może powstać wskutek zacierania się podzespołów tworząc opiłki metalowe, które w następstwie dostają się do turbiny razem z olejem silnikowym.
3. Brak oleju
Powodem uszkodzenia może być nieprawidłowa praca pompy oleju, niedrożny przewód doprowadzający olej do turbosprężarki lub zatkane kanaliki olejowe.
4. Niskie ciśnienie oleju
Podobnie jak w przypadku braku oleju przyczyną może być uszkodzona pompa oleju lub niedrożność w układzie smarowania.
5. Za wysoka temperatura spalin
Uszkodzenie powstało w wyniku za wysokiej temperatury spalin i topiących się denek tłoka.
6. Nieszczelny dolot powietrza
Uszkodzone łopatki koła kompresji w wyniku dostania się do układu dolotowego ciał obcych.
7. Tuning turbiny
Uszkodzenie koła kompresji w wyniku za wysokich obrotów silnika, spowodowanych dokonanymi zmianami w oprogromowaniu sterownika silnika.
Inne objawy i ich prawdopodobne przyczyny
Poniżej prezentujemy tabele przedstawiającą najczęściej występujące w samochodach, wyposażonych w turbosprężarkę, problemy i ich prawdopodobne przyczyny.
Powrót do strony głównej regeneracjaturbosprezarek.pl