Czyszczenie i regeneracja

DPF, SCR, FAP, katalizatorów

Regeneracja przebiega na szwajcarskiej maszynie FF Solution FH2, najnowocześniejszej maszynie zaprezentowanej na targach w maju 2018r.
Czyszczenie DPF maszyna

Jest to jedna z najdroższych, a jednocześnie najlepsza maszyna dostępna na dzień dzisiejszy na rynku europejskim. Wykonywana za jej pomocą regeneracja katalizatorów przebiega wyjątkowo sprawnie. Zachowane są przy tym wszelkie normy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Czyścimy filtry:
 • zabrudzone sadzą,
 • zalane lub zapieczone olejem,
 • z zalegającym popiołem,
 • z dodatków do paliw,
 • z skrystalizowanego mocznika,
 • z innych substancji (np. tlenku ceru)

Maszyna w 99,5% usuwa wszystkie zanieczyszczenia zalegające w filtrze. Proces, taki jak czyszczenie katalizatorów jest w 100% ekologiczny. Zarówno regeneracja SCR, jak i pozostałe zlecenia z oferty przeprowadzane są w sposób całkowicie nieszkodliwy dla środowiska. Jednocześnie zapewniamy najwyższą jakość wszystkich naszych usług bez względu na rodzaj pojazdu. Oferujemy czyszczenie DPF ciężarowe oraz samochodów osobowych. Jeśli chodzi o czyszczenie katalizatorów ciężarowe, mamy ogromne doświadczenie. W połączeniu z nowoczesnymi technologiami, z których korzystamy, gwarantujemy najlepsze efekty.

Proces czyszczenia i regeneracji:

 • Dobór i montaż odpowiednich adapterów montażowych i redukcji
 • Wtryśnięcie specjalistycznego detergentu po obu stronach wkładu ceramicznego. Detergent ma za zadanie m.in wypieranie zalegającego oleju silnikowego, który mógłby utrudnić proces czyszczenia
 • Montaż filtra lub katalizatora do komory czyszczącej szwajcarskiego urządzenia FH2
 • Czyszczenie DPF wodą o wysokim impulsowym przepływie. Wysoki wydatek możliwy jest dzięki turbinie zainstalowanej wewnątrz urządzenia. Proces czyszczenia rozpoczynany jest wstecznie do przepływu spalin.
 • Po zakończonym pierwszym cyklu, odwracany jest kierunek przepływu, zatem rozpoczyna się czyszczenie wodą zgodnie z kierunkiem spalin. Z racji mniejszego dławienia niż w fazie pierwszej urządzenie uruchamia w cyklu automatycznym dodatkową pompę dla zwiększenia przepływu wody.
 • Trzeci cykl czyszczenia wodą jest powtórzeniem cyklu pierwszego, zatem przeciwnie do przepływu spalin.
 • W przypadku bardzo silnie zabrudzonych filtrów DPF procedura czyszczenia zostaje powtórzona we wszystkich trzech krokach.
 • Opróżnienie filtra lub katalizatora z wody
 • Suszenie filtra przepływającym powietrzem w temperaturze ponad 100 C.
Maszyna do czyszczenia dpf z filtrem
 • Chłodzenie filtra DPF w wymuszonym obiegu powietrza. DPF po zakończonym procesie suszenia i chłodzenia jest wolny od wody użytej do czyszczenia.
 • Powyższa procedura jest gwarancją usunięcia 99,5% sadzy oraz popiołu, a także oleju silnikowego lub płynu chłodniczego z filtra DPF lub katalizatora. 
Maszyna do czyszczenia dpf

Czyszczenie, wydruk i gwarancja

W przypadku, gdy filtr DPF lub katalizator ma pęknięty, niekompletny lub nadtopiony wkład ceramiczny czy też widać ślady mechanicznej ingerencji w DPF, nie będziemy w stanie go zregenerować. Regeneracja katalizatorów i DPF możliwa jest tylko wtedy, gdy element jest zabrudzony, nawet bardzo mocno, ale nie uszkodzony. W razie braku możliwości naprawy nic nie płacisz.
W czasie czyszczenia i regeneracji:

 • nie rozcinamy filtrów,
 • nie spawamy filtrów,
 • nie wypalamy filtrów

Do każdego zregenerowanego filtra otrzymujecie Państwo wydruk z maszyny porównujący ilość przepływu powietrza mierzony w m³/h przed i po regeneracji. Dodatkowo załączamy specjalny raport czyszczenia filtra. Każdy filtr objęty jest 24-miesięczną pisemną gwarancją. Każdy filtr objęty jest 24 miesięczną pisemną gwarancją.

Jedyna maszyna która posiada dwa zbiorniki

Na rynku europejskim jest dużo innych maszyn czyszczących, które nawet podobnie wyglądają, jednak zasada ich działania znacząco różni np.:

 • FFSolution jako jedyna maszyna na świecie posiada 2 zbiorniki na czystą i brudną wodę tzn. że brudna woda spływa do pierwszego zbiornika, następnie jest przepompowywana poprzez 4 masywne filtry do drugiego zbiornika z czystą wodą i dopiero stamtąd pod wysokim ciśnieniem czyści filtr.
 • Inne maszyny z jednym zbiornikiem pompują brudną wodę do filtra wodnego, następnie bezpośrednio na filtr DPF. Po czasie filtr wodny zabrudza się co objawia się niższym ciśnieniem wody dochodzącym do filtra DPF. W skutek czego filtr zostaje niedokładnie wyczyszczony.

Maszyna do czyszczenia dpf
DPF w trakcie osuszania
DPF w trakcie czyszczenia

Jedyna maszyna, która suszy w temperaturze ponad 100 stopni Celsjusza

FFSolution do czyszczenia filtrów jest jedynym urządzeniem, które suszy filtry DPF, FAP, SCR lub katalizatory w temperaturze powyżej 100 stopni. Jest to bardzo ważne, ponieważ czyszczenie SCR ciężarowe i nie tylko, przeprowadzane jest, wykorzystując oprócz środka myjącego wodę. W temperaturze 100 stopni Celsjusza odparowuje ona z mikroskopijnych kanalików w ceramice znajdujących się w środku filtra. Jest to konieczne, ponieważ powłoka ta nasiąka wilgocią niczym gąbka, dlatego czyszczenie DPF ciężarowe, a także FAP i SCR obejmuje także ten proces. W niektórych warsztatach suszenie odbywa się w temperaturze 50 stopni, nie jest ono jednak tak efektywne, co wiąże się z momentem zamiany wody w parę, który można zaobserwować gołym okiem nawet w domowych warunkach. Ilość unoszącej się pary w temperaturze w 100 stopni jest 50-krotnie większa niż w temperaturze 50 stopni. Jeżeli w naszej maszynie proces suszenia trwa między 30 a 60 minut, to ile powinien trwać w temperaturze 50 stopni? Prawdopodobnie ponad 25 godzin. Jeżeli filtr nie zostanie dokładnie wysuszony to po założeniu go do samochodu i uruchomieniu tworzą się spaliny, a spaliny to nic innego jak sadza, która w połączeniu z wodą zamienia się w maź w wysokiej temperaturze zatykającą mikroskopijne kanaliki znajdujące się w ceramice, można wręcz powiedzieć, że zamurowuje je. I w ten sposób przeprowadzone nieprawidłowe czyszczenie SRC, DPF, FAP lub katalizatora prowadzi do ponownego zatkania. Czyni to więc całą procedurę zbyteczną. Regeneracja SCR musi więc być wykonana w odpowiednich warunkach, przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Właśnie dlatego nasza firma osiąga najwyższą skuteczność tego procesu.

Przekrój z kamery przed i po
DPF przed wyczyszczeniem
DPF po wyczyszczeniu